TATO 2010-196
Lačpleša 20,
Riga, LV1011
I-V 09:00 - 18:00
+371 67338129
+371 28663933
latviešu
русский

Informācija

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Ziemeļeiropā, Botnijas līča austrumu krastā. Dienvidos valsti apskalo Somu līcis, ziemeļos robežojas ar Norvēģiju, ziemeļrietumos-ar Zviedriju, un visgarākā sauszemes robeža valstij ir austrumos ar Krieviju (Karēliju)- 1340 km. Trešdaļa valsts teritorijas atrodas aiz ziemeļu polārā loka. Valsts teritorija izstiepta 1200 km garumā no ziemeļiem uz dienvidiem. Somijas galējos ziemeļus tāpat kā Zviedrijā un Norvēģijā sauc par Lapzemi. Baltijas jūrā kā graudi izkaisītas šēru ansamblis-Ālandu salas (ap 6500 salu).
Platība: 338 145 km2
Galvaspilsēta: Helsinki (tālākā uz ziemeļiem esošā galvaspilsēta Eiropā)
Iedzīvotāji: 5 238 460 (2007.gada jūlijs)
Nacionālais sastāvs: somi 93,4%, zviedri 5,7%, krievi 0,4%, igauņi 0,2%, čigāni 0,2%, sāmi jeb lapi 0,1%
Mūža ilgums: Skandināvi ir ilgdzīvotāji Eiropā!
vidējais: 78,66 gadi
vīrieši: 75,15gadi
sievietes: 82,31 gadi
Iedzīvotāju blīvums: 17,1 cilv./km2. Aiz Islandes un Norvēģijas ir trešā visretāk apdzīvotā valsts Eiropā.
Valsts valoda: somu (92% runājošo) un zviedru(5,6% runājošo), sāmu
Reliģijas: luterāņi 84,2%; pareizticīgie 1,1%; citi 1,2%; ateisti 13,5% (2003)
IKP/PP:  $ uz 1 iedz.33 700 (2006)
Naudas vienība: eiro (EUR)-kopš 1999.gada janvāra
Valsts pārvaldes forma: parlamentāra republika
Administratīvais iedalījums: 12 lēnes
Lielākās salas: Ālandu arhipelāgs 1552 km2, pie tam salu teritorija turpina palielināties, jo zemes garozai ceļoties, rodas jaunas salas un esošās kļūst lielākas.
Zemākais punkts: Baltijas jūra 0 m v.j.l.
Augstākais punkts: Halti kalns 1328 m v.j.l.
Garākā upe: Kemijoki 483 km
Lielākais ezers: Saimas ezers (ar Somu līci to savieno 43 km garš kanāls).
Reljefs: Somijas teritorija ir paugurainiem līdzenumiem bagāta. Nav augstu kalnu, augstākā virsotne atrodas pašos valsts ziemeļos Skandināvijas kalnu atzarā. Vidusdaļā stiepjas augstieņu grēda Somenselke. Somijas teritorija atrodas uz Baltijas kristāliskā vairoga. Tie ir ļoti seni ieži, vecāki pat par Skandināvijas kalniem. Ledājs noārdījis virskārtu un tāpēc ieži atsedzas virszemē kā gludas klintis.
Dabas resursi: dzelzsrūda, vara, cinka, svina, niķeļa, urāna rūdas, kokmateriāli (meži 65% no teritorijas platības), zelts, sudrabs, kaļķakmens, dabas ainavas.
Klimats: siltās Ziemeļatlantijas straumes ietekme uz klimatu jūtama arī Somijā, īpaši dienviddaļā, taču tās ietekmi mazina skarbās Ziemeļu Ledus okeāna gaisa masas. Tāpēc  temperatūra ziemeļdaļā aiz polārā loka(subarktiskais klimats) ir zemākā nekā Somijas dienvidos(mērenās joslas klimats). Janvārī vidējā gaisa temperatūra dienviddaļā ir -60C , vidusdaļā un ziemeļos: -140C. Savukārt, jūlijā dienvidos ir +200C, virzienā uz ziemeļiem: +120C. Daudzie ezeri rada paaugstinātu gaisa mitrumu. Dodoties uz Somiju noteikti jāpaņem līdzi biezāku apģērbu, vējjaku, jo laika apstākļi ir mainīgi, bieži ir mākoņains. Vasaras ir vēsākas nekā Latvijā.
Ziemeļos sniega sega saglabājas 7 mēnešus, un polārā diena ilgst aptuveni 10 nedēļas vasarā (saukta par „pusnakts saules zemi”).Papildus informācija

Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju . Ja vēlme ir staigāt pa dabas takām, brist pa purviem, tad vēlams nodrošināties ar pretodu līdzekļiem. Purvos daudz knišļu, kuru kodieni var izraisīt alerģiju. Vēlamas potes pret ērču encefalītu, lai gan saslimstība ar šo slimību Somijā ir reta parādība.

*Somijas īpatnība ir lielais ezeru daudzums, kā dēļ valsti dēvē par ezeru zemi. Lielais nokrišņu daudzums un kristāliskais pamatklintājs neļauj ūdenim iesūkties dziļākajos iežos, tāpēc veidojas ezeri. Tiem ir daudz līču un saliņu.
*Otra īpašā vērtība ir meži jeb „ zaļais zelts”. To apsaimniekošanā ir izstrādātas augstas tehnoloģijas. Koksne vērtīga ar to, ka ir ļoti blīva, jo ziemeļos augošie koki aug lēnāk, ar mazāku gadskārtu pieaugumu.
* Suo nozīmē „purvs”, bet  maa –„zeme”, tātad Somija ir arī purvu zeme. Pēc purvu krājumiem ieņem pirmo vietu Eiropā.
*Paši somi ir lielākie kafijas dzērāji pasaulē: 13 kg uz vienu iedzīvotāju gadā.
*Somija ir saunas dzimtene. Pasaules izplatību tā guva, pateicoties somu sportistu izcilajiem panākumiem 1924.gada olimpiskajās spēlēs Parīzē.
*Nokia ciemats devis nosaukumu populārajai mobilo telefonu ražotājfirmai.PIEPRASI SAVU ATPŪTU

Uzdot jautājumu vai pieteikties
Virziens
Pieaug. skaits
Bērnu skaits, vecums
Izlidošana sākot no
Aizlidošana līdz
Viesnīcas kat.
Nakšu skaits
Tālr. nr.
Vārds, Uzvārds
Ceļojuma budžets

Jautājums vai piezīme